Jedlé oleje a tuky
Proč třídit jedlé oleje
Proč má smysl třídit jedlé oleje a tuky?
Že je dobré třídit sklo, papír, elektroodpad, textil a spoustu dalších materiálů, které můžou být díky recyklaci znovu užitečné, je nám už dávno jasné. Ale jak je to s olejem, o jehož třídění někteří donedávna možná ani neslyšeli? I tady vám ukážeme, proč opravdu stojí za to oleje vytřídit – a proč vám naopak nedoporučujeme likvidovat je „postaru“.
Přínos třídění olejů:
- Neucpeme odpadní trubky u nás doma
- Neucpeme kanalizaci v našem městě
- Snížíme náklady na servis a údržbu čistíren odpadních vod
- Zlepšíme kvalitu přečištěných odpadních vod
- Snížíme obsah CO2 vypouštěného do atmosféry
- Snížíme poplatky v obcích za skládkování odpadu
Co se stane, když olej lijeme do dřezu nebo záchodu?
- Na to přijde dřív nebo později každý. Olej se v odpadových trubkách a sifonu postupně usazuje, sráží se a potahuje stěny trubek. Potah se neustále zvětšuje a nabaluje další mastnotu, zbytky potravin a špínu, vodní kámen i celé kolonie bakterií. Kromě čím dál nepříjemnějšího zápachu tak jednoho dne nevyhnutelně dojde k úplnému ucpání potrubí. Vy pak musíte odpad rozebrat a vyčistit nebo použít drastické chemické čističe.
- Odpadní voda s vylitým olejem navíc z vašeho, i mnoha dalších domovů pokračuje dál, do veřejné kanalizační sítě. A tady dochází ke stejnému procesu usazování a ucpávání – jen v mnohem větším měřítku. Litr k litru z tisíců domácností, to jsou hektolitry olejů a tuků, které se pomalu usazují v kanalizacích a každou chvíli hrozí havárií. Zkuste si někdy zagooglovat a najít si, co je to „tukovec“ a jakých rozměrů může dosáhnout.
- Na konci každé kanalizační sítě je čistička odpadních vod, ať už ta domácí nebo velká obecní. Také tady dokáže mastnota pořádně škodit. Blokuje průtok, zabraňuje účinnosti měřicích přístrojů a v nádržích vytváří na hladině krustu, pod níž čisticí bakterie a prvoci nemůžou dýchat a nedokážou správně likvidovat nečistoty. Dokonce i ve vyčištěné vodě, vypouštěné z čističek zpět do řek, mohou zůstávat malé kuličky tuku, se kterými si čističky neporadí.
A když olej vyliju někam ven?
- Možná jste byli zvyklí lít olej na kompost, na zahradu nebo někam do lesa. Je přece z přírody, ona si s ním zase poradí. Není to pravda. Běžně prodávané oleje, zejména ty určené pro tepelnou úpravu, bývají rafinované, tedy zbavené většiny přirozených složek.
- A po použití už v olejích vůbec nezůstane moc látek, o které by příroda stála. Olej vylitý kamkoliv do půdy proto nejenže nic nepohnojí, ale dokonce uškodí rostlinám a živočichům. Jako všude jinde i tady olej vše umaže, oblepí, obalí a nakonec zadusí.
A když olej sliju, ale lahev s ním vyhodím do běžného odpadu?
- A není to škoda? Jestli jste už olej doma vyseparovali, dejte mu šanci být znovu užitečný. Zatímco v běžném odpadu se váš olej musí složitě likvidovat, třídění ho dokáže vrátit do hry. Po vyčištění a dalším zpracování se stane hodnotnou surovinou pro výrobu moderních biopaliv do letadel. Tím, že jednou vypěstovaný olej je použit hned dvakrát, šetříte půdu, vodu, ovzduší a další přírodní zdroje.
- Věděli jste například, že každý recyklovaný litr oleje uspoří přes 90 % emisí ve srovnání s klasickým fosilním palivem?
- A vydělá na tom i vaše obec. Skládkování komunálního odpadu je nejdražší a nejméně ekologický způsob „likvidace“ odpadu. Odpad, včetně oleje, se při něm v lepším případě jen rozloží, rozhodně však neudělá nic užitečného.
Stanoviště s nádobou na jedlý olej ve městě Příboře:
- Sběrný dvůr Příbor Točna, ul. Štramberská
- Stanoviště za TS, ul. Wolkerova
- Stanoviště na parkovišti ul. Šafaříkova / N.por. Loma
- Stanoviště na Dukelské ul. u křižovatky s ul. Sv. Čecha
- Stanoviště na ul. Na Benátkách u bývalé rest. Za vodou
- Stanoviště na ul. Místecké za mostem
- Stanoviště na ul. 9. května u trafostanice
- Stanoviště na ul. Bonifáce Buska
- Stanoviště na Prchalově u Kulturního domu
- Stanoviště na Hájově u budovy hasičárny
Technické služby města Příbora © 2012 - 2023